Disco Polo, muzyka disco poloDisco Polo, muzyka disco polo
Disco Polo, muzyka disco poloDisco Polo, muzyka disco poloDisco Polo, muzyka disco polorolnicy kontaktreklama rolnictwoDisco Polo, muzyka disco poloportal rolniczyDisco Polo, muzyka disco polo


Strona główna arrow Hodowla zwierząt arrow Kastracja bez znieczulenia

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Menu serwisu
Strona główna
Aktualności rolnicze
Ekologia
Energetyka
Hodowla zwierząt
Imprezy rolnicze
Informacje ogólne
Informatyka
Leśnictwo
Maszyny rolnicze
Polityka
Pomoc publiczna
Produkcja rolnicza
Rybołówstwo
Unia Europejska
Uprawa roślin
Ziemia rolna
Weterynaria
Zdrowie
 


Kastracja bez znieczulenia
poniedziałek, 18 styczeń 2010
ImageKastracja świń zapobiega pojawianiu tzw. „zapachu knura”, który jest później wyczuwalny w mięsie. Pozwala też zwierzęciu gromadzić większe ilości tłuszczu. Ostatnio po raz pierwszy przeprowadzono badania na temat warunków, w jakich odbywa się ten zabieg. Wyniki okazały się  zatrważające. Samce w wielu wypadkach są kastrowane bezpośrednio przez hodowców, bez znieczulenia, a często z naruszeniem europejskich praw.
 
Organizacja PIGCAS zajmująca się tym problemem dowiodła, że spośród około 125 milionów ubijanych w Europie świń, aż 77% jest kastrowanych bez znieczulenia. Wynik potwierdza więc fakt, że niektóre kraje nie spełniają legislacyjnych wymogów. Europejskie prawo stanowi bowiem, że zabieg bez środków łagodzących ból można wykonać tylko w ciągu pierwszych siedmiu dni życia zwierzęcia. Później musi go przeprowadzić weterynarz i to pod znieczuleniem.

Norwegia i Szwajcaria, pragnąc zapobiec cierpieniu zwierząt, zakazały chirurgicznej kastracji bez znieczulenia. Teraz oba kraje zajmują się umożliwieniem hodowli niekastrowanych świń. Opcja ta niesie jednak pewne zagrożenia i komplikacje dla właścicieli trzody. Samce, które osiągają dojrzałość płciową stają się bowiem bardziej agresywne i napastliwe.

Badacze już zajmują się opracowaniem metod, które ograniczyłyby negatywne skutki braku kastracji. Szukają też alternatywnych sposobów dla chirurgicznych zabiegów bez znieczulenia. Ostatnio wpadli na pomysł immunologicznej kastracji, która w Australii i Nowej Zelandii jest stosowana od lat. Dokonuje się jej przy pomocy specjalnych szczepionek. Zmniejszają one produkcję związków chemicznych odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach mięsa knurów.

Aut: KaPy
Źródło:www.sciencedaily.com
 

Copyright ©2006-2008 rolnicy.com : portal rolniczy